Bakırköy’ün simgesi olan Carousel yıkılacak mı

Posted on Posted in Uncategorized

Bakırköy merkezde bulunan Carousel AVM binası proje dışı kaçak dükkanlarla donatılıp kiraya verildi. Usülsüz yapılaşmalara Bakırköy Belediyesi İmar Müdürlüğü sessiz kalıyor.

İmar Kanunu’nun uygulanmadığı ve tüm şikayetlerin sonuçsuz kaldığı ruhsata aykırı yapılaşmada, otopark ve ortak alanlara kaçak dükkanlar yapılmasına göz yuman Bakırköy Belediyesi İmar Müdürlüğü her yıl bir yenisi eklenen kaçaklara göz yummaya devam ediyor.

Bakırköy’ün en eski AVM’lerinden olan Carousel, İmar Kanunu’nu göz göre göre hiçe sayarken, büyük işletmelere kuzu, küçük işletmelere aslan kesilen Bakırköy Belediyesi İmar Müdürlüğü bu durumu görmezden geliyor. Projede otopark alanı olarak görünen yerlerin dükkana çevrilerek kiraya verildiği ve ruhsata aykırı yapılan bu dükkanlara belediyenin işletme ruhsatı verdiği belirtiliyor.

Bakırköy Belediyesi İmar Müdürlüğü’ndeki dosyada herşey yasal ancak AVM binası mevcut yerinde incelendiğinde tüm yasa dışı eklerin ortaya çıkacağı belirtiliyor. Konuyla ilgili kamuoyunun cevap beklediği sorular ise şu şekilde:

  • Bakırköy Belediyesi’nin inisiyatifiyle kaçak eklerin oluşmasına, İmar Kanunu’nun 32. ve 42. maddesi gereği neden işlem yapılmadı?
  • TCK’nın 184. maddesi gereği savcılığa neden suç duyurusunda bulunulmadı?
  • Belediye yetkilileri görevi ihmalden yargılanacak mı?
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi gerekli incelemeleri başlatacak mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir